EEG Institut

Kalendář akcí

Kurzy EEG Biofeedback
leden 2022
PoÚtStČtSoNeKURZY
272829303101020
03040506070809N
10111213141516I.
17181920212223I.
24252627282930I.
31010203040506I.
únor 2022
PoÚtStČtSoNeKURZY
31010203040506I.
07080910111213II.
14151617181920N
21222324252627N
28010203040506I.
březen 2022
PoÚtStČtSoNeKURZY
28010203040506I.
07080910111213N
14151617181920I.
21222324252627I.
2829303101020313
duben 2022
PoÚtStČtSoNeKURZY
2829303101020313
04050607080910I.
11121314151617I.
18192021222324I.
25262728293001N

Fotogalerie

Podívejte se na zajímavé obrázky z našich akcí.

Video

Chcete-li se dozvědět více, doporučujeme zhlédnutí našich nejzajímavějších videozáznamů!

Anketa

EEG Biofeedback

 EEG Biofeedback ( z angl.eeg – vyšetření mozkové činnosti- elektroencefalogram, bio-biologicky týkající se živého organismu, feedback – zpětná vazba) je někdy nazýván západní jógou nebo elektronický zen - náleží do tréninkových metod, které umožňují harmonizaci mozkové činnosti formou bioregulace a samoučení se mozku.

Složité biochemické pochody v mozku jsou základnou pro vznik mozkové bioelektrické činnosti. Tu je možné měřit a zapisovat elektroencefalografem v křivce elektroencefalogramu. Mozek produkuje 5 různých aktivit, které se liší mezi sebou parametry frekvence, voltáže, tvaru, také místem vzniku v mozku, místem výstupu v křivce EEG, svou vazbou na jednotlivé fyziologické stavy vědomí – tzv. pásem mozkových vln od nejpomalejších po nejrychlejší - delta 0,5-3 Hz, theta 4-7 Hz, (delta a theta – pomale frekvence, alfa 8-12 Hz, beta 13-35 Hz, gamma nad 35 Hz. (beta a gamma – rychle frekvence). Všechna pásma jsou viditelná v kvantitativním EEG během celého života a podle stavu chování v různém zastoupení v tzv.vzoru EEG kvantitativním. V křivce bdělosti EEG (vzor kvalitativni EEG) u dospělého člověka při zavřených očích existuje topografické rozlišení činnosti mozku v přední části, kde je videt činnost beta a v týle kde je činnost alfa, převážně dobře patrná v tzv.rytmu alfa.Po otevření očí by měla činnost alfa zmizet nebo snížit svoji amplitudu v týle a v jiných částech by měla být dominující aktivita beta. V usínání se rozpadá alfa a přibývá vln theta, ve spánku chybí topografické rozlišení a dominují tzv.spánková vřeténka na pozadí. Na začátku spánku dominují vlny theta, a ve hlubokém spánku potom vlny delta. Je to kvalitativní vzor EEG.

Mezi funkcemi mozku a chováním existuje přímá souvislost, která je patrná v křivce různých biologických funkcí například v křivce mozkové činnosti v tzv.vzoru EEG. Mozek totiž mění svoji aktivitu podle fyziologického stavu, podle chováni: bdění, usínání, spánku, buzení. Jinak vypadá vzor EEG během psychického napětí, jinak v relaxaci. I malé změny ve frekvenci mozkových vln se pojí s určitými fyziologickými konsekvencemi. Terapeut a klient mají k dispozici důmyslné lékařské přistroje, které umožňují analyzovat a nahlédnout na práci celého organizmu včetně mozku. Tak je dána trénovanému klientovi možnost změnit funkci mozku při využití zpětné vazby. Před tréninkem je nutné vyšetřit, které funkce potřebuje klient/pacient vylepšit. Proto je kandidát na tréninky vyšetřen lékařem, projde psychologickými testy, měl by mít provedeno vyšetření EEG a tzv. mapu mozku. Všechna vyšetření jsou neinvazivní, nebolestivá, neškodlivá a dávají mnoho užitečných informací nejen pro trénink, ale mohou se hodit i mimo EEG Biofeedback, například pro řidiče, pro lékařský posudek, pro psychologický posudek atd. Vyšetření jsou potřebná pro konstrukci nápravného nebo optimalizujícího protokolu pro trénink, aby bylo možné ocenit, které kognitivní funkce je potřeba posílit.

Průběh tréninku

Trénovaný klient má na hlavě čidla (malé kovové kroužky), která snímají signál EEG. Ten je dál v počítači zapsán, analyzován a kvalitativně i kvantitativně vyhodnocen. Tento záznam je viditelný v reálném čase na monitoru terapeuta, který podle nápravného protokolu navrhne tréninkový individuální program a během tréninku pozitivně posiluje trénovaného k dosažení žádoucí změny ve vzoru EEG.

Pro trénovaného je záznam EEG přepsán do grafické, lépe srozumitelné formy videohry, kterou hraje bez pomoci joysticku, bez klávesnice a myši, jen svými myšlenkami. Činnost mozku je představena jako pohyb autíčka, řeky, koule, robota. Přímý pohyb je správný a znamená pro klienta, že jeho činnost mozku je odpovídající pro současné dobré soustředění a relaxaci svalů (mozek vytvořil správný vzor EEG pro tyto funkce).

Správná činnost mozku je odměňována úspěchem ve hře, vzrůstajícím počtem bodů, zvukovými nebo dotykovými signály. Jestliže autíčko sjíždí vlevo nebo vpravo z vyznačené cesty, úspěch se nedostaví. Mozek nevytvořil očekávaný vzor EEG a dostává o tom jasnou informaci.

Náš mozek se rád učí, a proto se v procesu učení systematickým opakováním tréninku naučí vytvářet žádoucí frekvence mozkových vln a brzdit vytváření frekvencí nežádoucích.

Nežádoucí frekvence jsou spojeny s oslabením funkcí - například s horším soustředěním, pamětí, horší kvalitou spánku nebo kvalitou tvořivosti a jinými příznaky neregulované práce mozku.

Tréninky EEG Biofeedback zvyšují neuroplasticitu a povzbuzují regulační mechanismy, které se podílejí na aktivaci mozkové kůry, a tím mají vliv i na optimalizaci práce mozku, na zlepšení funkcí kognitivních, na soustředění, na paměť, na kreativitu, na rychlost učení, na rychlost správného rozhodnuti, zmenšuji stres.

EEG biofeedback se používá v některých psychických a zdravotních poruchách hlavně psychosomatických, ale i nemocí nervových a psychických , jako součást komplexního léčení: dětí s dyslexií, dysgrafií, dyskalkulií a dyspraxií, psychosomatických poruchách, logopedických problémů, hlavně dysfazii a afazii, koktavosti, mutismu, a j., problémů se soustředěním a pamětí, spánkových problémech, přijímáním potravy - bulimie, anorexie, problému s chováním, školními neúspěchy, bolesti hlavy a migrény, tiky, epilepsie, rovněž farmakoresistentní, syndromu chronické únavy a syndromu vyhoření, rehabilitace po úrazech mozku a po mozkové mrtvici, rehabilitace po mozkové dětské obrně, impulsivity a agrese, léčbě deprese, léčbě úzkosti, léčbě OCD, léčbě syndromu Aspergera a autismu, rehabilitace po operaci mozku, léčbě choroby Parkinsona a jiných extrapyramidových poruch, léčba choroby Alzheimera a jiných druhů demencí, léčbě některých mentálních opoždění, léčbě dětí s porušenou funkcí analyzátoru np. dětí nevidomých, neslyšících či s oslabením zraku, sluchu, léčbě neuróz všeho druhu, léčbě emocionálních problémů, léčbě PTSD jak u dětí, tak u dospělých, také válečných veteránů, léčbě šumu v uších a jiných poruch a nemocí.

Při poruchách a nemocech se vzor EEG kvalitativně nebo jen kvantitativně mění. Výskyt nežádoucích frekvencí má negativní vliv na fungování organismu. Někdy se hovoří o poruchách, ve kterých dominují pomalé frekvence (poruchy z pomalých frekvencí theta a delta) nebo o poruchách, ve kterých dominují rychlé frekvence pásem mozkových vln (poruchy z rychlých frekvencí beta a gamma). Existují i poruchy, ve kterých abnormálně vystupuje příliš mnoho pomalých a současně i rychlých frekvencí nebo dokonce abnormální grafické elementy, jako jsou ostré vlny, hroty, komplexy hrot-vlna a další. Příkladem poruchy z pomalých frekvencí je například žák, který se nehlásí, nestačí napsat úkoly z tabule, často se plete, nebaví ho učení. Jde také o některé formy depresí. Příkladem poruch z rychlých frekvencí je například úzkost, příkladem poruch z pomalých a rychlých frekvencí mohou být některé typy ADHD. Abnormální grafické elementy jsou typické pro epilepsie.

V některých psychických a zdravotních poruchách hlavně psychosomatických , ale i nemocí nervových a psychických , jako součást komplexního léčení:

 • dětí s dyslexií, dysgrafií, dyskalkulií a dyspraxiíi
 • psychosomatických poruchách
 • logopedických problémů, hlavne dysfazii a afazii, koktavosti, mutismu, a j.
 • problémů se soustředěním a pamětí
 • spánkových problémech
 • přijímáním potravy - bulimie, anorexie
 • problému s chováním, školními neúspěchy
 • bolesti hlavy a migrény
 • tiky
 • epilepsie, rovněž farmakoresistentní
 • syndromu chronické únavy a syndromu vyhoření
 • rehabilitace po úrazech mozku a po mozkové mrtvici
 • rehabilitace po mozkové dětské obrně
 • impulsivity a agrese
 • léčbě deprese
 • léčbě úzkosti
 • léčbě OCD
 • léčbě syndromu Aspergera a autismu
 • rehabilitace po operaci mozku
 • léčbě choroby Parkinsona a jiných extrapyramidových poruch
 • léčba choroby Alzheimera a jiných druhů demencí
 • léčbě některých mentálních opoždění
 • léčbě dětí s porušenou funkcí analyzátoru np. dětí nevidomých, neslyšících či s oslabením zraku, sluchu
 • léčbě neuróz všeho druhu
 • léčbě emocionálních problémů
 • léčbě PTSD jak u dětí, tak u dospělych, také válečných veteránů
 • léčbě šumu v uších
 • ... a jiných poruch a nemocí.

Nejčastěji se EEG Biofeedback užívá v komplexní léčbě spolu s jinými způsoby, rovněž farmakologickými; ale může se aplikovat i samostatně. V léčebných aplikacích rozhoduje lékař, v jiných případech příslušný specialista psycholog, logoped, pedagog, sociální pracovník atd.

Často EEG Biofeedback pomáhá zlepšit nejen zdravotní stav nemocného, ale i jeho duševní naladění a motivaci k pohybové rehabilitaci, někdy se podaří zmenšit symptomy poruchy a zmenšit spotřebu léku (ADHD, epilepsie atd.).

Počet tréninků EEG Biofeedback záleží na mnoha faktorech, délce trvání poruch, závažnosti, věku klienta, motivaci i návaznosti na křivku učení. Křivka rostoucí vyžaduje méně, křivka oploštěná více tréninku. Nejčastěji zdravé i nemocné osoby cvičí 2-3x týdně po dobu 30 minut čistého času cvičení s tím, ze zdraví absolvují 15-20 tréninků, nemocní více než 20, respektive 50 tréninků.

Vytrénovaný mozek akumuluje učení, které je uchováno v paměti i více než 15 let (z literatury, studie J.Lubara)

Nadcházející kurzy

Biofeedback a neurotechnologie ve vzdělávání, kariéře a nápravě poruch práce mozku

EEG Biofeedback
Pětidenní kurz I. stupně


leden
10.01. - 14.01.2022
17.01. - 21.01.2022
24.01. - 28.01.2022

únor
01.02. - 04.02.2022

březen
01.03. - 04.03.2022
14.03. - 18.03.2022
21.03. - 25.03.2022

duben
04.04. - 08.04.2022
11.04. - 15.04.2022
18.04. - 22.04.2022

 • - - - - - - - -
 • Hotel ILF
 • Budějovická 15/743, Praha 4

EEG Biofeedback
Pětidenní kurz II. stupně


únor
07.02. - 11.02.2022

 • - - - - - - - -
 • Hotel ILF
 • Budějovická 15/743, Praha 4

EEG Biofeedback
Pětidenní kurz III. stupně

Na tento kurz se můžete kdykoli individuálně přihlásit a navrhnout termín jeho uskutečnění.

 • - - - - - - - -
 • Hotel ILF
 • Budějovická 15/743, Praha 4

EEG Biofeedback
kurz trénink ALFA

Na tento kurz se můžete kdykoli individuálně přihlásit a navrhnout termín jeho uskutečnění.

 • - - - - - - - -
 • Hotel ILF
 • Budějovická 15/743, Praha 4

EEG Biofeedback
Třídenní kurz pro SPORTOVNÍ KOUČE

Na tento kurz se můžete kdykoli individuálně přihlásit a navrhnout termín jeho uskutečnění.

 • - - - - - - - -
 • Hotel ILF
 • Budějovická 15/743, Praha 4

EEG Biofeedback
Pětidenní kurz Multimodální Biofeedback

Na tento kurz se můžete kdykoli individuálně přihlásit a navrhnout termín jeho uskutečnění.

 • - - - - - - - -
 • Hotel ILF
 • Budějovická 15/743, Praha 4

EEG Biofeedback
Pětidenní kurz Neurofeedback pro pedagogy a psychology


leden
03.01. - 07.01.2022

únor
14.02. - 18.02.2022
21.02. - 25.02.2022

březen
07.03. - 11.03.2022

duben
25.04. - 29.04.2022

 • - - - - - - - -
 • Hotel ILF
 • Budějovická 15/743, Praha 4

EEG Biofeedback
Třídenní kurz pro pedagogy, speciální pedagogy, psychology - nové poznatky o poruchách chování a učení

Na tento kurz se můžete kdykoli individuálně přihlásit a navrhnout termín jeho uskutečnění.

 • - - - - - - - -
 • Hotel ILF
 • Budějovická 15/743, Praha 4

EEG Biofeedback
Kurz pro rodiče a speciální pedagogy

 • - - - - - - - -
 • Hotel ILF
 • Budějovická 15/743, Praha 4

Novinky

V jednání je důležitý začátek, prostředek a konec

Emoce mají různé funkce: dovedou aktivovat psychiku i celý organizmus ...

Poruchy učení - funkce DYS

mozek dělá člověka člověkem ... a existují způsoby, jak tuto činnost urychlit a zvýšit

EEG Biofeedback a mozek

mozek dělá člověka člověkem ... a existují způsoby, jak tuto činnost urychlit a zvýšit

Práce na střídavé směny poškozuje mozek

Práce na střídavé směny může způsobit dlouhodobé poškození klíčových funkcí mozku ...

Informace o lidském mozku

Celkem 17 bodů o mozku, které stojí za to si přečíst...

Časté sledování televize vede u dětí k negativním změnám mozku

Čím více času děti tráví u televize, tím jsou tyto změny výraznější.

Kakao může blahodárně působit na funkci mozku nejen u seniorů

Horké kakao může zlepšit inteligenční potenciál seniorů, tedy navyšovat mozkovou kapacitu.

Nahrané zvuky nervů v lidském mozku znějí jako srkání brčkem

Nová výstava v londýnském muzeu přišla s unikátním lákadlem.

Vzpomínky na mozek

Jak probíhá aktivace příslušné vzpomínky v mozku? Právě publikovaná práce v odborném časopise Nature nabízí odpověď.

Další důkazy o schopnosti mozku vyrovnat se s poraněním

Najít cestu na nová místa je důležitá schopnost, kterou řada z nás považuje za samozřejmost. Je to také schopnost, která se často ztrácí po poranění mozku, což může mít ...

Vědci varují před digitální demencí

Mnozí mladí lidé jsou tak závislí na elektronických zařízeních, že už si nedokážou zapamatovat každodenní detaily jako například své číslo telefonu.

Mozek se učí i v komatu

Pokusy britských neurologů prokázaly úspěšné učení u pacientů, kteří jsou už půl roku v komatu

Mozek a poranění

Jsou skutečně poranění mozku nevratná? Jak se s nimi mozek vypořádá?

Vzpomínky a mozek

Transplantace a mozek

Proč mozek spotřebuje tolik energie?

Opičí mozek

Tentokrát několik zajímavostí o tom, jak funguje mozek opic

Jak ovlivňuje mozek chuť k jídlu

Podívejte se, jaké jsou jejich role a o co se starají.

Levá a pravá hemisféra mozku

Podívejte se, jaké jsou jejich role a o co se starají.

Jak marihuana poškozuje paměť

Jednou ze stinných stránek užívání marihuany je její vliv na pracovní paměť, na schopnost dočasně udržet a zpracovat informace pro jejich další použití, pochopení a učení.

Vědci už umí číst myšlenky

Výzkumníci už mají techniku, která jim umožňuje z elektrických signálů v mozku dekódovat slova, na která člověk zrovna myslel, uvedla BBC.

Největší mýty o lidském mozku

Mozek je jedním z nejúžasnějších orgánů v lidském těle. Ovládá celý náš centrální nervový systém a zahrnuje zhruba 100 miliard neuronů. Mnozí možná namítnou, že po staletích zkoumání o něm musíme vědět všechno, ale stále existuje řada aspektů, o kterých nemáme ani tušení. A protože je mozek tak složitý, mají lidé tendenci si informace zjednodušovat.

Mozek většiny lidí reaguje na negativní informace příliš optimisticky

Londýnští neurologové odhalili tajemství, proč většina lidí ignoruje negativní informace a proč někteří jedinci nedokážou opustit pesimistický pohled na svět. Podle nich za vše mohou čelní laloky mozku.

end

AKČNÍ NABÍDKA PRO RODIČE
DĚTÍ S PORUCHAMI POZORNOSTI, ADHD, ADD, DEPRESÍ, ÚZKOSTÍ,
DĚTSKOU MOZKOVOU OBRNOU, STAVY PO ÚRAZU HLAVY,
EPILEPSIÍ, AUTISMEM, SYNDROMEM ASPERGERA A POD

 • Možnost vyzkoušet EEG Biofeedback zdarma pro děti i rodiče
 • Ke všem typům přístrojů pro domácí použití viz přístroje instruktáž
  a kurz zdarma pro rodiče i širokou veřejnost včetně instruktážních
  videí, jak přístroje efektivně používat
 • Sleva na vyšetření EEG a QEEG (mapa mozku) pro děti i dospělé
 • Sleva na posouzení školní zralosti dětí z MŠ před nástupem do školy

NOVĚ SUPERVIZE EEG BIOFEEDBACK
PRO PSYCHOLOGY, PEDAGOGY,
NEUROTERAPEUTY, SPECIÁLNÍ PEDAGOGY,
PPP, SPORTOVNÍ NEUROTERAPETY
A ŠIROKOU VEŘEJNOST
PRO PRVNÍCH 10 PŘIHLÁŠENÝCH ZDARMA

Možnost výběru libovolného obsahu supervize (orientace na dospělého nebo dětského pacienta: OCD a úzkostné poruchy, poruchy spánku, deprese, chronická únava, stres, krizové intervence, poruchy chování u dětí, ADHD, ADD, mentální retardace, autismus, syndrom Aspergera a pod).

Pro více informací a objednávku nás kontaktujte
telefonicky na 776 226 988 nebo e-mailem na eeginstitut@seznam.cz